V hlubokém údolí řeky Dyje pod stejnojmennou přehradou leží Vranov. Jeho největší dominantou je monumentální zámek postavený na vysoké skále nad řekou, ale i samotné městečko a jeho okolí má turistům co nabídnout. Zachovalá příroda národního parku Podyjí, Vranovská přehrada, spousta možností na procházky i na výlety na kole.
Tam a zpět
Vranov nad Dyjí leží na jižní Moravě u hranic s Rakouskem na západním okraji národního parku Podyjí. Nejbližším městem je 15 km vzdálené Znojmo na východě nebo severním směrem Moravské Budějovice. Už příjezd po silnici od Znojma po několika serpentinách padajících do hlubokého údolí je pozoruhodný.
Co vidět ve Vranově nad Dyjí?
Procházku můžeme začít třeba na náměstí. Jen pár kroků odtud je kostel Nanebevzetí Panny Marie a kaple svatého Ondřeje.
Mlýnskou ulicí, která vede kolem bývalého mlýna a přes náhon se dostaneme do části Přední Hamry a následně přes most do Benátek. Po letním dešti, a vypařující se řece je při západu slunce toto místo opravdu kouzelné.
Po žluté značce lze lesem vystoupat až k zámku. Monumentální barokní stavba vznikla na místě gotického hradu a nabízí se od ní krásný pohled na městečko i velký meandr řeky Dyje.
Zámek je dominantou Vranova, je viditelný téměř ze všech světových stran a zároveň nabízí úžasné výhledy ze svých oken i ochozů.
Přibližně dva kilometry odtud je Vranovská přehrada postavená ještě za první republiky – první s betonovou hrází. Je to skvělé místo k rekreaci, plavání, vodním sportům, zábavě i pro výletní plavby.
Na přehradě se mi líbí také architektura visuté lávky přes Švýcarskou zátoku postavená teprve v roce 1993.
Pro koho
Celý Vranov nad Dyjí je poklidná pohodová záležitost, kterou zvládne určitě každý. Vyšplhat se na zámek nebo kopce k hrázi přehrady už chce určitou fyzičku, ale nejde o nic náročného. Možností občerstvení je na trase několik jak v městečku tak na přehradě.