Schwarzenberský plavební kanál je mimořádné inženýrské dílo, vybudované před více než 200 lety v šumavských kopcích. Sloužilo pro zásobování Vídně a dalších měst dřevem z těžko nepřístupných šumavských hvozdů. Na výletě pro pěší nebo pro malé cyklisty se vydáme od Vltavy z Nové Pece šumavskými lesy k plavebnímu kanálu, do Jelení s unikátním tunelem pro plavení dříví a Jelenským údolím zpět do Nové Pece.
Tam a zpět
Okružní výlet začíná v šumavské vesnici Nová Pec, kam se pohodlně i s kolem dostanete vlakem z Českých Budějovic, Českého Krumlova, nebo třeba z Volar. Můžete přijet autem a nechat do buď na parkovišti u železniční stanice, nebo o něco výše u stanice horské služby.
Šumavskými lesy kolem Schwarzenberského plavebního kanálu
Okružní výlet jsme absolvovali na kole s malým cyklistou, ale svou délkou necelých 20 km je stejně tak vhodný i pro pěší. Z Nové Pece trasa nejprve stoupá po cyklotrase 1026 resp. zelené turistické značce. Od stanice horské služby se po 2,5 kilometrech dostaneme k rozcestí Rossbach, kde Schwarzenberský plavební kanál akvaduktem překonává Koňský potok.
Dál pokračujeme do kopce proti proudu po cyklotrase 1023 resp. modré turistické značce. Sice píšu do kopce, ale na kole to ani není znát, sklon je tak mírný, že příštích 5 km vnímáme spíše jako rovinu.
Plavební kanál a různé jeho větve mají délku přes 50 km, což si můžete prohlédnou na interaktivní mapě v expozici v osadě Jelení. Je to opravdu zajímavé stavební dílo, díky kterému se dřevo mohlo přepravit pomocí vody z Čech do Rakouska přes rozvodí Severního a Černého moře. Akvadukty, skluzy, smyky, stavidla…
Před osadou Jelení jedeme po akvaduktu, který kanál převádí přes Jezerní potok vytékající z Plešného jezera a míjíme Rosenauerovu kapli pojmenovanou po hlavním inženýrovi, který toto dílo vymyslel a zrealizoval. Přímo v Jelení se spojuje hlavní větev plavebního kanálu a Jelení smyk a také je tu muzeum s interaktivní mapou a spoustou informací z historie plavebního kanálu.
Nad osadou je jedna z nejzajímavějších staveb – 400 metrů dlouhý tunel s velkými portály.
Z nejvyššího bodu výletu 896 m nás teď čeká parádní 8kilometrový sjezd Jelenským údolím, kterým protéká Jezerní potok. Cesta má dobrý povrch, 150 výškových metrů na pozvolném sjezdu zvládne i 4letý cyklista. Údolí se postupně rozšiřuje, meandrující potok vytváří mokřady všude je parádní šumavský čistý vzduch.
Zanedlouho jsme zpátky u Vltavy v Nové Peci na konci vzdutí lipenské přehrady.
Pro koho
Výlet můžete absolvovat jak na kole s dětmi, tak pěšky. Délka 18,2 kilometru a pohodové převýšení 166 metrů dává obě možnosti. Občerstvit se na trase můžete v Jelení, nebo na začátku a konci výletu v Nové Peci.
Tipy na výlet v okolí
Pokud rádi trávíte čas u vody než na horách, vydejtete se k největší přehradě Česka – lipenské nádrži a objeďte ji na kole nebo pěšky. Pohybujete se raději po městě? Pak mám pro vás tip na procházku prosluněným Českým Krumlovem.