Kdo má rád rád historii, architekturu a příběhy už určitě v Olomouci byl, nebo se tam chystá. V metropoli Hané na každém kroku narazíte na památky a kulturu. Navštívit můžete téměř tisíc let starý přemyslovský hrad, stavby vrcholného baroka s celosvětovým významem, unikátní pevnosti i secesní vilu Primavesi. Na procházce centrem města je toho k vidění ještě mnohem víc.
Tam a zpět
Uprostřed úrodné oblasti Hané na řece Moravě leží Olomouc, která je dopravně dobře dostupná ze všech směrů jak po silnici, tak po železnici. Městem prochází hlavní trať Ostrava – Přerov – Praha i další tratě od Prostějova, Šumperku a Krnova s častým a rychlým spojením. Také městská hromadná doprava je výborně organizovaná a dopraví vás i do zajímavého okolí města na Svatý kopeček, do ZOO.
Mrazivá procházka centrem Olomouce
Putování Olomoucí můžeme začít třeba u Terezské brány, která byla postavena jako součást městského opevnění, ale v současné době už stojí osamoceně.
Přejdeme třídu Svobody a kolem Vodních kasáren se Pavelčákovou ulicí dostaneme rovnou na Horní náměstí v samém srdci města. Tady o zajímavé stavby není nouze. Na náměstí je hned několik kašen a uprostřed budova radnice s orlojem.
Sloup Nejsvětější Trojice je výjimečný svou výškou, mohutností i výzdobou, je zapsán na seznamu UNESCO a patří tak k nejvýznamnějším světovým památkám.
Pokračujeme Ostružnickou ulicí na Denisovu třídu, kde naproti sobě stojí Muzeum umění a kostel Panny Marie Sněžné. Zvedněte hlavu nahoru k nebi, protože jen tak uvidíte, a možná se i trochu leknete, sochy muže držícího se římsy. Na druhé straně ulice se skoro až do nebes tyčí věže kostela.
Pokračujeme dále na Václavské náměstí, k Olomouckému hradu a ke katedrále sv. Václava. Právě tady byl v roce 1306 zavražděn poslední Přemyslovec Václav III.
Vejděte dovnitř, abyste si vychutnali výšku gotické katedrály.
Historie tohoto místa je stará tisíc a možná i více let, což atmosféru ještě umocňuje.
Po Wurmově ulici se dostaneme k Arcibiskupskému paláci a do univerzitního areálu. V Olomouci nejde jen o velké stavby a architekturu, ale také o drobné umělecké detaily, které vás obklopují doslova na každém kroku.
Přes náměstí Republiky pokračujeme na Univerzitní ulici. Jsou tu téměř schované dvě nádherné stavby. Kaple vznikla přebudováním městské věznice, kde byl v roce 1620 umučen Jan Sarkander a dnes nese jeho jméno.
Druhou stavbou je vila Primavesi postavená v secesním slohu. Po dokončení roce 1906 asi budila velkou pozornost.
Nedaleko stojí kostel sv. Michala. Pohledem na strop můžeme porovnat baroko s gotikou v katedrále sv. Václava.
Další kroky vedou přes Žerotínovo náměstí z kopce na Dolní náměstí. Odtud je to kousek k Terezské bráně, kde putování centrem Olomouce začalo.
Pro koho
Olomouc leží téměř v rovině, takže procházka je nenáročná, měří 3,4 kilometru. Pravděpodobně ujdete o dost více při prohlídce památek, kostelů a náměstí, takže je dobré si vyčlenit alespoň 3 hodiny.
Arcibiskupové měli sice sídlo v Olomouci, ale spoustu času trávili ve svém letním sídle v Kroměříži, která leží nedaleko. Že by další tip na výlet?