Dnes jsou Brněnská přehrada i hrad Veveří oblíbenými výletními místy pro Brno i okolí. Vodní nádrž na řece Svratce s možností koupání, sportování a relaxace i postupně obnovovaný hradní komplex zažily v historii období vzestupu i pádů. V polovině minulého století navštěvovaly přehradu desetitisíce lidí, naopak okolo roku 2000 byla voda v nádrži tak znečištěná sinicemi a splašky, že se jí přezdívalo špenát. Hrad Veveří zažil návštěvy Tomáše Masaryka i Winstona Churchilla, který zde strávil i část svatební cesty. Neodborné stavební úpravy od 40. let do 80. let jej dohnaly téměř k zániku.
Tam a zpět
I když se jedná o výlet v přírodě, celou trasu neopustíte druhé největší české město Brno. Do výchozí bodu, přístaviště lodní dopravy brněnské přehrady, se dostanete pohodlně městkou dopravou. Doporučuji využít tramvajové linky a vystoupit na zastávce Přístaviště. Na stejném místě výlet i končí, takže můžete přijet také autem. V blízkosti se nachází poměrně velké parkoviště.
Procházka kolem Brněnské přehrady a na hrad Veveří
Výlet začíná v přístavišti brněnského dopravního podniku. Doporučuji se svézt výletní lodí do Veveří, turistická linka pokračuje obvykle až do Veverské Bitýšky. Plavba trvá necelou hodinu a nabídne pohodovou projížďku s 5 zastávkami.
Z přístaviště je to přibližně kilometr do mírného kopce na hrad Veveří. Kromě obvyklé středověké historie se střídáním pánů zaujme množství nápadů, jak chtěli s hradem naložit za poslední století. Byla tu základna německé armády, podnikové učiliště v plánu bylo kongresové centrum. Naštěstí z toho všeho sešlo a tak můžeme dnes sledovat postupnou obnovu středověkého hradu do jeho bývalé krásy.
Při vstupu do hradu je neogotický skleník, který na obnovu ještě čeká.
Celý hradní komplex je poměrně rozsáhlý, můžete si vychutnat spoustu vyhlídek do okolní přírody i na jiné části hradu.
Výlet dále pokračuje pěší částí zpět k přehradní hrázi. Orientace je velmi snadná, celou dobu se držíme červené turistické značky. Nejprve se vrátíme zpět k přehradě a překonáme jí po lávce na druhý břeh. Cesta vede po jižní stráni nad přehradou, chvíli těsně nad hladinou, občas několik desítek metrů nad ní s krásnými výhledy na hrad i na vodu.
Většina trasy vede lesy, které obzvláště vyniknou na podzim.
Jak se postupně blížíme zpět do civilizace, přibývá chatek, hotelů, pláží, sportovišť a také restaurací s možností občerstvení. Překonáme hráz Brněnské přehrady a pak posledních pár metrů k tramvajové zastávce, odkud jsme vyšli.
Pro koho
Výlet je vhodný pro všechny věkové skupiny, na své si přijdou jak milovníci historie tak i přírody. Celkové délka pěší části je 10 kilometrů. Možnosti úkrytů před nepřízní počasí i pro občerstvení je na trase celá řada.