Králický Sněžník je jedna z nejvyšších hor Česka a zároveň název celého pohoří. Leží mezi Orlickými horami a Jeseníky, uprostřed lesů, v málo obydlené krajině. Cest vedoucích do výšky 1424 metrů je několik, ze Stříbrnice, Starého Města, z Miedzygórze a dalších míst. Na tomto výletě se na Králický Sněžník vydáme z Dolní Moravy, konkrétně od rozcestí Pod Klepáčem, kam se po 20 kilometrech zase vrátíme.
Okružní výlet z Dolní Moravy na Králický Sněžník má délku 20,4 kilometrů s převýšením 749 metrů. Největší stoupání je hned na prvních 2 km, kde překonáte převýšení téměř 300 metrů při výšlapu na vrchol Klepáče. Stejný výškový rozdíl překonáte pak pod vrcholem Sněžníku na posledních 1700 metrech.
Tam a zpět
Na Dolní Moravu se nejlépe dostanete autem, které můžete nechat přímo u rozcestí Pod Klepáčem na parkovišti, případně u ski areálu – pak je trasa o 4 kilometry a 200 výškových metrů náročnější. Do výchozího bodu se dostanete autobusem z Králíků, kde je možnost přestupu na vlak. Turisté, kteří by chtěli zvolit přepravu vlakem mají možnost dojet do Starého Města pod Sněžníkem, odkud je to na vrchol 10 km jedním směrem.
Po česko-polské hranici na Králický Sněžník
Orientace na trase výletu je velmi snadná, celou cestu nahoru jdeme po červené turistické značce. Po 750 metrech dojdeme na česko-polskou hranici, další 4 km jdeme přímo po ní. Stoupání na vrchol Klepáče ve výšce 1144 metrů je poměrně prudké ale není dlouhé. Z vrcholu je krásný výhled do polského podhůří.
Ještě o trochu lepší výhled do krajiny všemi směry je z rozhledny.
Vlevo je hraniční hřeben a v dálce Králický Sněžník; napravo údolí Dolní Moravy se sjezdovkou pod vrchem Slamník.
Cesta dál pokračuje po státní hranici bez výraznějšího stoupání. V letních měsících nabízí nekonečné lesy spoustu plodů: malin, ostružin, lesních jahod a především borůvek.
Červená značka na sedle Puchača uhýbá na chvíli do vnitrozemí, ale po pár stech metrech se znovu vrací na státní hranici. Vysekaný lesní průsek dává připomenout časy, kdy tudy žádná turistická značka nevedla. Státní hranice byla naopak velmi střeženou oblastí. Teď se tu daří turistům i borůvkám.
Odtud je to na vrchol jen 2 kilometry. U Vlaštovčích kamenů se připojuje stezka z Polska od chaty Na Sněžníku, takže s velkou pravděpodobností narazíte na velké množství turistů.
Rozhled z Králického Sněžníku je kruhový na všechny světové strany, i když je poměrně plochý. Nevadí ani, že už nestojí kamenná rozhledna na vrcholu, protože je bezlesý, výhledům tak nic nevadí.
Kousek pod vrcholem je pramen řeky Moravy a známá socha slůněte, symbol celého pohoří a národní přírodní rezervace.
Cesta zpět vede zpočátku stejnou trasou po červené značce. U rozcestí Nad Zbojnickou chatou můžeme pokračovat po žluté, abychom poznali také další místa. Většinu trasy absolvujeme po lesní cestě, pohodovým pozvolným klesáním. Čistý vzduch je další odměnou na tomto výletě, je o tolik jiný než ve městě. Občas se otevřou výhledy do údolí Dolní Moravy se ski areálem.
Pro koho
Výlet je vhodný pro opravdové turisty, kteří ocení zachovalou přírodu, výhledy do krajiny a čistý vzduch. Cestou tam i zpět není žádné občerstvení, dostatečné zásoby jídla a pití jsou tak nutností, stejně jako sportovní oblečení a dobrá obuv. V případě potřeby je možné sestoupit na polské straně k chatě Na Sněžníku. Trasu o délce 20,4 km s převýšením 749 metrů zvládnete přibližně za 6-7 hodin podle zvoleného tempa a délky přestávek na focení a odpočinek.